Pomysł na basen w ogrodzie

Prywatny basen w ogrodzie to marzenie niejednego. Jednak, aby je zrealizować potrzeba nie tylko zasobnego portfela, ale przede wszystkim dobrze przemyślanego planu. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości, które mogą się pojawić przed rozpoczęciem budowy.

Basen do ogrodowy- co warto o nim wiedzieć?

Fot. idesignarch.com

1. Sprecyzowanie indywidualnych oczekiwań – czyli jak ma wyglądać nasz basen?

Zaczynamy od konstrukcji. W zależności od wielkości ogrodu, oceniamy na jakie gabaryty basenu możemy sobie pozwolić. To bardzo ważne, aby nie przecenić swoich możliwości, zarówno tych portfela jak i przestrzeni ogrodu.

Jeśli basen jest dość mały – najbezpieczniejszą alternatywą jest okrągły basen. Przy większych ogrodach, możemy pokusić się o nieco większą dozę wyobraźni.

Konstrukcja basenu nie powinna zabierać nam ogrodu, w którym znajduje się duże zagospodarowanie. Każdy basen potrzebuje przestrzeni, nie tylko kawałka ziemi, ale również tej wizualnej. Pamiętajmy, że powinien on perfekcyjnie wkomponować się w plan ogrodu.

2. Okreslenie lokalizacji – w która częśc ogrodu będzie najlepsza do wybudowania basenu?

Aby nasz basen spełniał wszystkie swoje funkcje nie przysparzając nam przy tym dodatkowej pracy czy krępacji, należy go ulokować w miejscu możliwie odosobnionym (unikniemy wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów) i jednocześnie dobrze nasłonecznionym (dodatkowe nagrzanie). Unikajmy miejsc zacienionych, osłoniętych drzewami, ponieważ spadające liście czy gałęzie będą skutecznie uprzykrzały nam nas basenowy relaks, a ewentualnie rozrastające się korzenie w przyszłości mogą uszkodzić jego konstrukcję.

3. Na jakie koszty się przygotować?

Jeszcze do nie dawna posiadanie własnego basenu było utożsamiane z luksusem i mocna awangardą. Dziś, dzięki dostępnej technologii każdy z nas ma możliwość wyboru budowy basenu, co znacznie ułatwia budowę i często obniża jego koszt, który w rzeczywistości będzie uzależniony od wymiarów basenu oraz użytych materiały wykończeniowych. Warto pamiętać, że rzeczywisty koszt basenu to zwykle około 60% całej inwestycji, reszta to koszt niezbędnych urządzeń i akcesoriów oraz koszty eksploatacyjne.

4. Budowanie basenu – od czego zacząć?

W budowie mamy dwie możliwości:

 • Wersja dla osób, którym zależy na czasie i wygodzie – kupujemy gotową formę niecki basenowej
 • Wersja dla osób, które mają czas i możliwości, aby wybudować od podstaw nieckę basenową betonową pokrytą ceramiką. To opcja czasochłonna i kosztowniejsza, jednak efekty tak wybudowanego basenu są zdecydowanie trwalsze.

Standardowy basen ma ok 4-6 metrów szerokości i 8-12 metrów długości, do pływania rekreacyjnego polecamygłębokość 1,1 metra. Jeśli życzymy sobie trampolinę jego głębokość powinna wynosić min 2,5 metra w miejscu skoku.

Budowa:

 • W pierwszej kolejności wykopujemy w ziemi czworokątny otwór, uwzględniając projekt oraz głębokość niecki basenowej.
 • Następnie przy każdym z boków należy wybudować ściankę z cegieł i sumiennie pokryć ją siatką.
 • W dalszym etapie budujemy ścianki tak, aby utworzyć podwójny mur, który zalejemy betonem.
 • Następnie tynkujemy każdą ścianę niecki.
 • Dla podniesienia komfortu i wygody warto wybudować schody i to będzie odpowiedni moment na ich uwzględnienie i budowę.
 • Kiedy beton już wyschnie malujemy wnętrze basenu specjalistycznym środkiem zabezpieczającym przed przemakaniem i dla wykończenia wykładamy basen płytkami ceramicznymi według własnego uznania.

5.  Prace konserwacyjne i pielęgnacyjne – o czym pamietać?

 • Utrzymanie basenu w czystości będzie wymagało (szczególnie przy większych obiektach) zamontowania pompy i filtrów, które zapewnią wodzie świeżość.
 • Dobrym rozwiązaniem może być również zamontowanie instalacji podgrzewającej wodę.
 • Konieczne jest regularne czyszczenie basenu, najlepiej za pomocą specjalistycznych środków dezynfekujących przeznaczonych do stosowania w basenach.
 • Musimy również pamiętać o konieczności opróżnienia basenu ogrodowego z wody na okres zimowy.

Artykuł pochodzi z portalu: www.polki.pl i jest dostępny pod adresem: http://polki.pl/basen-ogrodowy-co-warto-o-nim-wiedziec,we-dwoje-dzialka-i-ogrod-pomysly-na-aranzacje-artykul,10082612.html